Инсталирането на WordPress би отнело доста време на начинаещите, ето защо ние предоставяме на нашите потребители системата за автоматично инсталиране Softaculous, която автоматизира почти напълно инсталацията. Softaculous ще създаде таблици в базата данни, ще инсталира Wordpress, ще настрои правата на потребителите и ще модифицира конфигурационните файлове. От вас се изисква единствено попълване на няколко полета.
За да инсталирате WordPress, като начало е необходимо да влезете във вашия cPanel с потребителско име и парола. Отидете до секцията Softaculous Apps Installer:
От Scripts, изберете WordPress и ще видите следната страница:
Тук можете да откриете много разнообразна информация за WordPress - функционалности, ревюта, снимки, демота и много други. Това, което представлява интерес за вас е дисковото пространство и вашето свободно пространство в момента. Ако отговаряте на изискванията, можете да кликнете върху бутона Install. Това ще ви отведе до полетата, които е необходимо да попълнете, преди WordPress да бъде инсталиран на вашия хостинг акаунт.
Полетата са разделени в няколко секции. Ще ги разгледаме една по една.
Choose Protocol - Тук е необходимо от падащото меню да посочите протокол за вашия уеб сайт. Ако имате закупен SSL сертификат, изберете https, в противен случай оставяте http.
Choose Domain - Тук е необходимо от падащото меню да изберете домейна, който желаете да използвате за вашата Wordpress инсталация.
In Directory - В това поле е нужно да въведете мястото, където ще се инсталира WordPress. Например, ако желаете да се намира директно на http://mydomain , оставете полето празно, в противен случай, адресът ви ще изглежда по този начин: http://mydomain/wp .
Site Name - Тук е необходимо да посочите име на сайта.
Site Description - Тук е необходимо да посочите описание на сайта.
Enable Multisite (WPMU) - Тук можете да активирате възможността за създаване на мрежа от WordPress сайтове.
Admin Username - Тук е необходимо да посочите потребителското име за администраторския акаунт.
Admin Password - Тук е необходимо да посочите парола за администраторския акаунт.
Admin Email - Тук е необходимо да посочите и-мейл адрес за администраторския акаунт.
Select Language - Тук е необходимо да изберете езика, на който искате работи по подразбиране вашата WordPress система.
Limit Login Attempts - Ако маркирате това разширение да бъде инсталирано, то ще въведе ограничение в опитите за влизане в акаунтите.
Database Name - Тук е необходимо да въведете име на базата данни за системата.
Table Prefix - Тук е възможно да въведете префикс за името на базата данни за WordPress. Ако не желаете, оставете полето празно.
Disable Update Notifications - Ако активирате тази опция, то вие няма да получаваме и-мейл известяване за този уеб сайт.
Auto Upgrade - Ако активирате тази опция, то при нова версия на WordPress, платформата ще бъде актуализирана автоматично.
Auto Upgrade WordPress Plugins – Добавянето на тази отметка позволява на системата автоматично да обновява инсталираните от вас плъгини до последната им версия.
Auto Upgrade WordPress Themes – Добавянето на тази отметка позволява на системата автоматично да обновява инсталираните от вас теми до последната им версия.
Automated backups - Тук е необходимо от падащото меню да изберете дали и кога да бъде правено резервно копие на WordPress системата.
Backup Rotation - Тази опция е свързана с предишната - Automated backups. Ако Advanced Backups опцията е включена, при Backup Rotation е необходимо да изберете дали и колко стари копия да бъдат изтривани при направа на ново резервно копие. Преди да преминете към инсталиране на проекта, въведете вашия и-мейл адрес.
От тук можете да разгледате и да си изберете по лесен начин темата за вашия WordPress уебсайт.
Search бутонът – в момента, в който кликнете на този бутон, пред вас ще се отвори нов малък прозорец, през който вие лесно и удобно ще можете да разгледате популярни теми предложени от WordPress, а ако имате някоя конкретна тема предвид, можете да изпишете името ѝ в лентата за търсене.
Date Added – от падащото меню можете да филтрирате, кои теми да се показват на първо място.
След като приключите и с тази опция, кликнете върху Install бутона. След това ще започне инсталацията на WordPress. До няколко минути ще можете да се насладите на възможностите на WordPress системата.